Huawei şirketi, ABD nin kendisine karşı uyguladığı ambargo karşısında dik durmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günler de kendisine ait Google alternatifi, arama motorunu yayınlamıştı. Şimdi ise Huawei şirketi, işlemci konusunda önemli bir değişikliğe imza atacak.                        
Huawei telefonlar, için MediTek, ana işlemci olarak kullanılacak

Kendi işlemcilerini üreten Huawei, HiSilicon, tarafından üretilen işlemcileri kullanıyorlardı. Ancak, Huawei şirketi tarafından üretilip piyasa sürülen akıllı telefonların yüzde 70'i HiSilicon ekibinden güç alıyordu.

Son zamanlar da ABD hükümeti Başkanı Donald Trump ın uyguladığı ambargo süresinin uzatılmasından dolayı Huawei şirketi, kirin işlemci alternatifi bir işlemci aramakta. Bildiğimiz üzere ABD Başkanı Donald Trump, Huawei şirketini, ABD' li şirketlerden uzak tutmak istiyor.

Yarı iletken teknoloji yapımında ve işlemci konusunda kısıtlanan Huawei şirketi, bu sorunun çözümünü Tayvan da bulunan MediaTek şirketinde arıyor. Alınan bilgilere göre Huawei şirketi, MediaTek işlemci siparişlerini yüksek oranda artırdı.
Huawei şirketi, MediaTek tarafından üretilen işlemcileri; orta ve üst segment kategorisinde bulunan Akıllı Telefonlarında kullanacak. Huawei şirketi, geçmiş zamanda MediaTek işlemci'yi sadece giriş ve orta segment kategorisinde yer alan 4G tabanlı Akıllı Telefon modellerinde kullanıyordu.Bu zamandan sonra ise 5g Akıllı Telefonları için de MediaTek işlemci ile çalışmayı düşünen Huawei, Foxconn şirketi ile de çalılabilir. Foxconn şirketi, Huawei şirketinin vereceği siparişleri dört gözle beklediğini ifade etti.

Yorum

Daha yeni Daha eski